Proč již internet není vedený kabelem

By

Proč již internet není vedený kabelem


Asi každý jen trochu starší člověk si pamatuje onen klasický zvuk, kdy se vytáčel internet. To bylo způsobeno mimo jiné tím, že byl veden pomocí telefonního kabelu a používal jeho zařízení. Vedlejším důsledkem pak bylo, že při surfování po internetu nešel používat telefon, neboť se pak rychlost připojení značně omezila, případně dokonce celé vypadlo.

 

To samozřejmě nebyla ideální situace, a tak se začalo hledat jiné řešení. K tomu navíc přispěl i fakt, že počet pevných telefonních linek začal s nástupem a rozšířením mobilních telefonů prudce klesat. Lidé chtěli být připojeni k internetu, avšak nechtěli kvůli tomu platit ještě za telefon, který v podstatě vůbec nepotřebovali.

 

surfování po internetu

 

Výsledkem tohoto vývoje je onen bezdrátový signál, který se používá dnes. Funguje poměrně jednoduše – vysílače jej vysílají, a modemy či routery v domácnostech jej přijímají. Žádná kabeláž tak není nutná. Nevýhodou však je, že mnohdy není v takové kvalitě, v jaké by mohl být, neboť často v cestě stojí překážky, například stromy či vysoké domy.

 

Zde se tedy nabízí otázka, proč vlastně není veden kabelem, když by to zajistilo mnohem kvalitnější a lepší připojení. Důvodem jsou samozřejmě finance. Vést kabely, ať už nadzemní či podzemní, není nic levného. Navíc je potřeba se také starat o jejich údržbu. Mnohem levnější je zkrátka postavit již výše zmíněný vysílač.

 

vysílač internetového signálu

 

Je pravdou, že se zlepšující se technologií, a to jak na straně vysílačů, tak na straně přijímačů, se ukazuje, že tento způsob většině lidí naprosto stačí. Jistě, jsou organizace, které potřebují skutečně spolehlivý přístup k internetu, avšak těch není až tolik. Běžný člověk se spokojí s tím přenášeným vzduchem – tedy pokud zrovna nebydlí na místě, kde je signál blokován.

 

V současné době to tedy vypadá, že to je cesta, kterou se bude další vývoj ubírat. A je potřeba přiznat si, že je zdaleka nejefektivnější, kterou máme v současné době k dispozici.

About the author

administrator